Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Zdrowa skóra i jej magiczne właściwości

Published : 2017-01-06 13:33:55
Categories : Informacje ogólne i ciekawostki Rss feed

Zdrowa skóra

Zdrowa skóra jest największym narządem  powłoki wspólnej kręgowców o złożonej budowie i wielorakich funkcjach - tak zwana powłoka właściwa. Ogólna powierzchnia skóry u człowieka wynosi 1,5-2 m², a grubość wynosi 1,5-5 mm.  Skóra składa się z dwóch głównych warstw – skóry właściwej, bądź inaczej skórą rogową i  naskórka.  Warstwa rogowa to najbardziej zewnętrzną warstwa skóry. Nieuszkodzona warstwa rogowa jest idealną barierą fizyczną - chroni przed ciałami obcymi (chemikalia, bakterie, grzyby, wirusy) oraz zapobiega utracie wody przez organizm.

Warstwa rogowa zdrowej skóry przypomina mur z cegieł: komórki zrogowaciałe (korneocyty) nakładają się jedne na drugie, a pomiędzy nimi znajduje się spoiwo - cement międzykomórkowy, który pełni rolę uszczelniacza - wypełnia przestrzenie pomiędzy komórkami i powoduje, że warstwa rogowa bardzo trudno przepuszcza wodę. Cement międzykomórkowy złożony jest głównie z cholesterolu, ceramidów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Bardzo ważne są tu ceramidy, które wypełniają, sklejają i uszczelniają przestrzenie pomiędzy komórkami zrogowaciałymi. Ceramidy ściśle do siebie przylegają zapewniając nieprzepuszczalną powłokę dla wody.

Dodatkowym wzmocnieniem warstwy rogowej jest pokrywająca ją wydzielina tłuszczowa. Składa się ona z potu i sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe skóry. Cienka emulsja tłuszczowa zdrowej skóry, dzięki swemu kwaśnemu odczynowi, jest zabójcza dla wielu bakterii i innych zarazków. Naskórek, zaś  to najbardziej zewnętrzna, beznaczyniowa, lecz w głębszych warstwach żywa tkanka doskonale osłaniającą ciało przed czynnikami zewnętrznymi.  Jest zbudowany wielowarstwowo i ma zdolność do samoregeneracji. Dominują w nim keratynocyty - komórki rozrodcze przekształcające się stopniowo w osłonę rogową skóry.

Spowolnienie to widoczne jest jako postępujące starzenie się, które obejmuje wiotkość skóry oraz pojawianie się na jej powierzchni coraz głębszych zmarszczek. W celu uzmysłowienia sobie, w jaki sposób zachodzi chociażby regeneracja skóry twarzy warto jest przypomnieć, w jaki sposób jest ona zbudowana.

Otóż ta tkanka chroniąca nas przed działaniem wielu szkodliwych czynników zewnętrznych składa się z trzech głównych warstw. Najbardziej zewnętrzną jest naskórek, głębiej znajduje się skóra właściwa, a pod nią ukryta jest tkanka podskórna.
Najważniejsza dla odnowy skóry jest druga z wymienionych warstw, ponieważ to właśnie ona pełni rolę zaopatrywania dwóch pozostałych w substancje odżywcze. Zanim jednak dowiemy się, jak pobudzić procesy regeneracyjne, zastanówmy się, co może przyczynić się do jej uszkodzenia.

Po pierwsze, wskazać tu trzeba niewłaściwą pielęgnację skóry lub jej brak w czasie, gdy staje się ona niezbędna.
Nie chodzi tu tylko o źle dobrane kosmetyki i zabiegi, ale także brak zabezpieczania skóry przez mrozem albo słońcem.
Obok tego trudno pominąć także naturalny proces starzenia się naszej cery. Okazuje się, że zamiast poddawać się ryzykownym operacjom plastycznym, lepiej jest oddziaływać na skórę od zewnątrz i od środka.

Także duże wahania wagi czy dziedziczne skłonności mogą sprawić, że nasza skóra wygląda coraz gorzej. Zastanówmy się zatem , jak powinna przebiegać regeneracja naskórka oraz oddziaływanie na skórę od wewnątrz?

Kolagen i jego właściwości

Kolagen jest to główne białko tkanki łącznej, które aktywnie bierze udział w procesie regeneracji skóry. Samo słowo "kolagen" etymologicznie wyrasta z języka greckiego.  Stanowi połączenie dwóch członów: klej (gr. cola) oraz rodzić (gr. genno).  W rezultacie otrzymujemy "klejorodny" to słowo doskonale oddające funkcję tego białka. Kolagen wykorzystywany jest w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek czy blizn.  Jak również przy takich schorzeniach jak: menopauza, osteoporoza, choroby nowotworowe, choroby stawów artretyzm, żylaki, utrata masy ciała, problemy z krążeniem, dyskopatia, gojenie się ran , bezsenność, cukrzyca, organy trawienne i ich choroby.

Warto pamiętać, że trudno zajmować się czymś amatorsko i nie popełniać błędów. Co prawda to właśnie na nich według niektórych najlepiej się uczymy, jednak za niektóre błędy dotyczące pielęgnacji musimy słono zapłacić. Nie jest zaskakujące, że próbując poznać najlepsze kosmetyki i sposoby upiększania, nieraz uzyskamy wręcz przeciwny do zamierzonego efekt. Nie jest łatwo uniknąć takiego ryzyka, zwłaszcza że mamy do czynienia z wieloma przekonującymi reklamami, którym sztuką jest nie ulec. Co więcej, nawet profesjonalistom zdarzają się wpadki, choć niechętnie się do tego przyznają.

A oto osiem porad, które pomogą Twojej skórze wyglądać jak najlepiej.1. Chroń skórę.

Długotrwała ekspozycja skóry na słońce we  wczesnym  wieku przyczynia się do zmarszczek. Jeden z najlepszych środków ochrony skóry jaki  można kupić to krem ​​z SPF 30 lub wyższym oraz o szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA / UVB. Dodaj kolejną warstwę ochrony poprzez noszenie kapelusza z szerokim rondem i okularów słonecznych, gdy idziesz na zewnątrz.

2. Stosuj krótkie prysznice  

Szybki, pięciominutowy prysznic będzie nawilżał skórę. Pozostając tam przez ponad 10 minut zacznie wypłukiwać wilgoć.

3. Zmniejsz temperaturę.

Gorąca woda pozbawia skórę jej naturalnych olejów. Utrzymuj temperaturę wody komfortowo ciepłą ale nie gorącaą

4. Nawilżaj skórę

Jak najszybciej wyjdź z wanny lub  spod prysznica, nałożyć warstwę balsamu do ciała . Wcelu uszczelniania wilgoci skóry. Grubsza warstwa maści  lub krem ​​może być bardziej kojąca do suchej i wrażliwej skóry. Szukaj zawsze  kosmetyków zawierające takich  składników jak : dimetikon, gliceryna, olej mineralny, kwas hialuronowy, które pomagają utrzymać wilgotność w skórze. Nie zapomnij o swojej twarzy. Używaj kremów nawilżających twarzy przeznaczonych  dla swojego typu skóry,

5. Pielęgnacja Skóry

Pielęgnuj skórę łagodnym środkiem czyszczącym, który jest wolny od silnych substancji zapachowych i alkoholu, który może wysuszyć skórę. Unikaj  produktów  z dodatkami takimi jak retinoidy i kwasu alfa-hydroksy, które mogą zwiększyć podrażnienie.

6. Nawilżaj powietrze.

W zimnie dni  włączyć nawilżacz, aby dodać wilgoci do powietrza w domu.

7. Noś rękawiczki.

Twoje ręce mogą wyschnąć, też, szczególnie w zimie. Rękawice chronią skórę przed trudnych warunków pogodowych.

8. Rzuć palenie

Oprócz powodowania raka i wielu innych chorób, palenie zmniejsza przepływ krwi i powoduje  pojawienie się  przedwcześnie zmarszczek skóry, nadając jej nie estetyczny wygląd

 

Autor: Tomasz Rudnicki 

źródła :

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sk%C3%B3ra

http://jejswiat.pl/1518,regeneracja-skory

https://portal.abczdrowie.pl/regeneracja-skory

https://demsa.pl/skora-warstwy-funkcje/

http://www.health.harvard.edu/staying-healthy/8-tips-to-protect-and-preserve-aging-skin

Udostępnij wpis