Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Relaksujące działanie szałwi

Published : 2016-12-10 10:31:52
Categories : Suplementy Rss feed

Szałwia

Szałwia to rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Gatunki z tego rodzaju występują w stanie dzikim na całej kuli ziemskiej, z wyjątkiem obszarów o klimacie polarnym i tropikalnym. Gatunkiem typowym jest Salvia officinalis. Niektóre z nich są uprawiane.

Szałwia pochodzi z północnych stref przybrzeżnych Morza Śródziemnego i wciąż rośnie dziko na wzgórzach w Dalmacji, w regionie Chorwacji, nad Morzem Adriatyckim, gdzie jest znana z swojej wysokiej jakości. Jest ona uprawiana od tysiącleci. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa Salvus, co oznacza, ocalić lub leczyć. Nadano jej tą nazwę ze względu na jej właściwości lecznicze. W średniowieczu szałwia była niezbędnym lekiem. Leczono nią ugryzienia węży, epilepsje, chorobę morską, bezsenność i robaki. Anglicy pili napar z szałwi dopóki herbata nie stała się bardziej popularna. Natomiast w osiemnastym wieku, Chińczycy tak polubili napar z szałwi, że w zamian za nią płacili 3-4 razy więcej od herbaty.

Szałwia lekarska jest wspaniałym środkiem leczniczym w przypadku przeziębienia, gorączki i powinna być zastosowana, jak tylko poczujemy, że „coś nas bierze”. Szałwia lekarska łagodzi także zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli, katar oraz zapalenie zatok. Jej właściwości ściągające, jak również wykrztuśne pomagają organizmowi wydalić flegmę z płuc i tym samym zmniejszyć katar. Herbatka sporządzona z szałwii lekarskiej jest używana do inhalacji, która pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych organizmu.

Szałwia lekarska wzmacnia system odpornościowy i pomaga w zapobieganiu różnorodnym infekcjom. Jej działanie przeciwpotne występuje szybko, maksimum osiąga po 2–3 godzinach i trwa 3 dni. Swoje właściwości  przeciwzapalne szałwia wykazuje po podaniu doustnym i po zastosowaniu zewnętrznym. Hamuje też wzrost drobnoustrojów Gram–dodatnich i antybiotykoopornych, w mniejszym stopniu Gram–ujemnych, unieczynnia toksyny bakteryjne. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych i hamuje drobne krwawienia w przewodzie pokarmowym, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i działa wiatropędnie, zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Jest korzystna w leczeniu chorób wątroby przebiegających z upośledzonym wytwarzaniem żółci lub po jej toksycznym uszkodzeniu.

Pod wpływem szałwii zostają przywrócone naturalne ruchy perystaltyczne okrężnicy i czynność skurczowa jelit, poprawia się trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Ponadto stwierdzono, że wyciągi z szałwii obniżają nieznacznie poziom cukru we krwi i mają praktyczne znaczenie w leczeniu lekkich początkowych przypadków cukrzycy. Jest to jednak działanie słabe i jedynie uzupełnia działanie innych leków przeciwcukrzycowych.

Stosowana jest również w stanach nieżytowych i zapalanych w przewodzie pokarmowym, zwłaszcza, gdy przebiegają z nadmierną fermentacją, niedoborem soków trawiennych, z przekrwieniem błon śluzowych, stanem skurczowym i niezbyt obfitym krwawieniem.  Zewnętrznie stosuje się ją w zapaleniu jamy ustnej, gardła, anginie, ropnym zapaleniu dziąseł, jest najbardziej znana właśnie do tego typu zastosowań. Stosuje się ją także w postaci okładów przy zapaleniu skóry, czyrakach, ropniach, oparzeniach I stopnia, oraz trudno gojących się ranach. Jest skuteczna w leczeniu grzybic. Działa tonizująco jak również „trzyma z dala” wszelkie choroby autoimmunologiczne.

Warto nadmieć, że węgierska metoda rehabitacji osób niepełnosprawnych ruchowo zwłaszcza z mózgowym porażenim dzięcym  zwana  SYSTEMEM  NAUCZANIA KIEROWANEGO lub METODĄ PETŐ wykorystuje kąpiele jak również okłady z szałwi w celelu zmiejszenia nieprawidłowych, nadmiernych napięć mięśni.

Należy pamiętać, że  długotrwałe picie dużych ilości naparów z szałwii może wywołać działania niepożądane takie jak: nudności, wymioty, otępienie. Choć nie ma badań potwierdzających działanie poronne nie zaleca się stosowania wewnętrznie kobietom w ciąży. Stosowanie naparu z szałwii powoduje zmniejszenie laktacji, dlatego nie jest polecane kobietom karmiącym. Nie poleca się stosowania naparów w ostrym nieżycie żołądka. Wśród przeciwwskazań do stosowania szałwii wymienia się także nowotwory pobudzane przez hormony estrogenne.

Autor: Tomasz Rudnicki


źródła :

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82wia
http://www.przyprawowy.pl/szalwia.html
http://stressfree.pl/cudowne-ziolo-szalwia/
http://www.poradnikzielarski.pl/ziola-lecznicze/szalwia-lekarska-wszechstronny-surowiec-leczniczy.html
http://pl.herbs2000.com/ziola/szalwia.htm
http://nasze-dzieci.net/metody_nk.htmhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Spastyczno%C5%9B%C4%87

Udostępnij wpis