Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Palma sabalowa i zdrowie mężczyzny

Published : 2016-12-19 11:33:03
Categories : Suplementy Rss feed

Palma sabalowa

Palma sabalowa (Serenoa repens) jest krzaczasta palma o wysokości do 2 m i szerokości do 1 m. Ma bardzo krótki pęd, który zazwyczaj nie wyrasta ponad ziemię, lub tylko bardzo niewiele.  Na jego szczycie wyrasta pióropusz liści. Są one sztywne, zielone lub niebieskozielone i podzielone na taśmowate listki.  Drobne, białe kwiaty zebrane są w smukłe i wzniesione wiechy wystające powyżej liści.  Powstają z nich drobne, czarne i błyszczące owoce.

Serenoa repens była jednym z ważniejszych źródeł żywności dla żyjących na obszarze Florydy plemion Miccosukee i Seminole. Wykorzystywali ją także przybywający na Florydę (od XVI w.) osadnicy hiszpańscy.  Podobnie jak większość palm, dostarcza smacznej jarzyny w postaci pąków liściowych,  których wycięcie powoduje jednak zamieranie drzew.

Mimo to, jest w tej postaci często pozyskiwana i sprzedawana jako tzw. „kapusta bagienna”. Owoce o intensywnym aromacie suszonych śliwek są jadalne, lecz cierpkie w smaku.  Z ich miąższu tłoczy się olej, a z suszonych i zmielonych nasion sporządza się mąkę.  Sok z owoców, zmieszany z wodą gazowaną, to bezalkoholowy drink metto. Palma sabalowa stanowi również pożywienie dla dzikich zwierząt,  takich jak lisy, szczury, żółwie, jelenie, czarne niedźwiedzie.

Może być używana do produkcji pulpy do wyrobu papieru, lecz uważana jest za surowiec nie najlepszej jakości w porównaniu z innymi gatunkami tropikalnymi. Liście są materiałem preferowanym do produkcji strzech, a nawet ścian tradycyjnych, przewiewnych domów. Korzenie, liście i kora są źródłem garbników. Liście palmy sabalowej, zwłaszcza te niebieskozielone, zawierają duże ilości wosku. Niestety, duże koszty zbiorów i wytworzenia ograniczają handlowe pozyskiwanie wosku z tego źródła. Włókna uzyskiwane z liści, łodygi i korzeni palmy mają zastosowanie do produkcji szczotek, sznurów i wzmocnień do plastrów. Włókna z łodygi są używane do wyrobu dywaników i ozdobnych makat. Dawniej drewno wykorzystywane było do budowy fortyfikacji, ponieważ kule armatnie nie odłupują od niego odłamków i drzazg. Palma sabal jest często sadzona w szpalerach wzdłuż plaż a nawet w okresowo zapełniających się słoną wodą zatoczkach i przesmykach. Często stanowi otulinę nadmorskich kurortów i terenów rekreacyjnych. Używana jest także przy kształtowaniu nasypów przy autostradach. Architekci krajobrazu umieszczają ją w swoich projektach jako element ozdobny.

Właściwości zdrowotne palmy sabalowej

Badania mające na celu znalezienie produktów naturalnych, które skutecznie przeciwdziałałby destrukcyjnym czynnikom zewnętrznym,które przyczyniają się do rozwoju wielu ciężkich chorób, są jednym z głównych nurtów współczesnych badań.  Ich efektem jest odkrycie dla współczesnego człowieka palmy sabalowej – rośliny, która może chronić mężczyzn przed powstawaniem chorób gruczołu krokowego.  Palma sabałowa na prostatę stosowana była od bardzo dawna.
Ekstrakt z palmy sabałowej wykorzystywany jest głównie do leczenia stanów związanych z BPH (nienowotworowym powiększeniem gruczołu krokowego).

Istnieje kilka czynników powodujące rozwój BPH.  Po pierwsze, funkcjonowanie jąder i krytyczny poziom androgenów mają wpływ na rozwój BPH.

Po drugie, zmiany w metabolizmie androgenów stercza sprzyjają w akumulacji dihydrotestosteronu (DHT) .

Po trzecie wzrost stosunku estrogenów do androgenów w osoczu. Uważa się, że Palma Sabalowa hamuje działanie testosteronu w gruczole krokowym, co powoduje przerost prostaty, która z kolei powoduje problemy związane z przepływem moczu.

Ekstrakt z palmy sabalowej pomaga usprawnić przepływ moczu oraz zmniejsza częstotliwość i uczucie potrzeby oddawania moczu u mężczyzn z BPH. Przeprowadzone badania wskazują, że palma ma działanie antyandrogenne, hamujące 5-?-reduktazy typu 1 i 2, prolaktyny oraz proliferację komórek.

Palma sabalowa może mieć zastosowanie w leczeniu łysienia androgennego i w skórnych przypadłościach typu trądzik, łojotok czy zaskórniki.  Powoduje redukcję łysienia i zwiększa gęstnienie włosów, jednocześnie zmniejszając ich wypadanie. Reguluje wydzielanie sebum (łoju skórnego), więc zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu włosów.

Preparaty z owoców palmy sabalowej korzystnie działają także przy:

 • reumatyzmie,
 • dnie moczanowej,
 • uogólnionych stanach zapalnych,
 • w schorzeniach autoimmunologicznych (łuszczyca, pokrzywka, pęcherzyca, atopowe zapalenie skóry),
 • jako środek uspokajający,
 • dla zwiększenia popędu płciowego (afrodyzjak),
 • w chorobach narządów płciowych, jajników, jąder,
 • w przewlekłych zespołach bólowych w obrębie miednicy,
 • migrenowych bólach głowy,
 • u chorych na astmę,
 • na choroby gardła i schorzeniach grypopodobnych,
 • krztuścu,
 • przydatna w nadmiernym wydzielaniu śluzu z zatok i nosa.

Pamiętać jednak należy,  że Palma sabalowa u niektórych osób mogą wystąpić zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki. Może spowodować zmniejszenie krzepnięcia krwi, zwiększyć skłonność do powstawania siniaków i krwawień, dlatego należy przerwać stosowanie z niej wyciągów na co najmniej 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
Nie stosować preparatów w okresie ciąży i karmienia piersią oraz podczas stosowania preparatów antykoncepcyjnych.

źródła :

https://pl.wikipedia.org/wiki/Palma_sabalowa
http://www.panacea.pl/articles.php?id=3807
http://zdrowszeznatury.pl/palma-sabalowa-na-prostate-i-nie-tylko/
http://solgar.com.pl/wiedza/profilaktyka-i-leczenie/palma-sabalowa-w-doborowym-towarzystwie
http://www.magicznyogrod.pl/zielarnia/meskie-tematy/palma-sabalowa-owoc.html
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,39348

Udostępnij wpis