Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Niepokalanek pospolity - zdrowy suplement nie tylko dla kobiet

Published : 2018-03-19 15:26:34
Categories : Suplementy Rss feed

Kilka słów o niepokalanku (Chasteberry fruit) - wszechstronne działanie dla zdrowia

 • Najczęstszą odmianą niepokalanka stosowaną w medycynie jest “ vitex agnus - castus”, która wytwarza małe, brązowe jagody wielkości ziaren pieprzu.
 • Niepokalanek pospolity pochodzi z regionu Morza Śródziemnego oraz Azji ( stosowany powszechnie w medycynie chińskiej, ale też w starożytnym Rzymie i medycynie irańskiej).
 • Vitex używano w postaci naparu, m.in. na dolegliwości układu pokarmowego, migrenę, bóle stawów i kości.
 • Zioło to wykorzystuje się w formie olejku do aromaterapii - ma działanie tonizujące i relaksujące.
 • W postaci nalewki wspiera równowagę hormonalną u kobiet i mężczyzn.
 • W czasach starożytnych stosowano niepokalanek, aby ustabilizować libido u mężczyzn.

Bogactwo składników aktywnych i ich działanie

Badania naukowe pozwoliły na oznaczenie w niepokalanku aż osiemnastu składników biologicznie aktywnych. Fitoskładniki te, to głównie flawonoidy, terpenoidy, steroidy oraz lignany.

Flawonoidy wspierają długowieczność, zapobiegają chorobom serca i układu krążenia oraz nowotworom. Dodatkowo obniżają poziom “ złego” cholesterolu.Steroidy i terpenoidy mają właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Lignany regulują gospodarkę hormonalną w organizmie.

Niepokalanek pospolity

Właściwości prozdrowotne niepokalanka

 • Łagodzi objawy PMS ( zespołu napięcia przedmiesiączkowego) u kobiet

Objawy PMS można zredukować, dążąc do uzyskania właściwej równowagi hormonalnej. U kobiet zwiększona produkcja prolaktyny jest czynnikiem wpływającym na cykliczną (występującą przed miesiączką) tkliwość piersi i inne objawy PMS. Niepokalanek hamuje wydzielanie prolaktyny z przysadki mózgowej, a tym samym łagodzi przykre dolegliwości u kobiet.

 • Redukuje powstawanie włókniaków macicy

Dzięki utrzymaniu odpowiedniej równowagi hormonalnej, a dokładnie prawidłowego poziomu estrogenu i progesteronu vitex zmniejsza ryzyko wystąpienia włókniaków macicy.

 • Zmniejsza trądzik i zapewnia zdrowy wygląd skóry

Zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną zmian skórnych. Niepokalanek wyraźnie poprawia kondycję skóry, zapewniając jej zdrowy wygląd i zmniejszenie trądziku.

 • Leczy endometriozę i przynosi ulgę podczas menopauzy

Podczas leczenia endometriozy wskazana jest długotrwała suplementacja, aby efekty były zauważalne. Natomiast w leczeniu początkowych objawów menopauzy, reguluje zaburzenia snu i zmniejsza częstotliwość uderzeń gorąca.

 • Posiada właściwości antynowotworowe - leczy prostatę u mężczyzn

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Bazylei, wykazały że wyciąg z niepokalanka działa antyrakowo i zapobiega przerostowi prostaty u mężczyzn.

Dieta podczas dolegliwości związanych z PMS i miesiączką

W celu złagodzenia przykrych dolegliwości bólowych, rozdrażnienia, a nawet występujących czasem problemów z koncentracją warto sięgnąć po odpowiednie jedzenie i napoje.

Źródłem magnezu, który ma dobroczynne działanie w tym czasie są: zielone warzywa i owoce ( można przygotować pyszne smoothie).

Pokarmy bogate w witaminy z grupy B i witaminę E, które warto jeść to: banany, orzechy, słonecznik, awokado, migdały, oliwa z oliwek, pełnoziarniste pieczywo. Wpływają na prawidłową przemianę materii, zmniejszają skurcze, poprawiają nastrój. Żywność zawierająca kwasy omega-3 zapobiega odkładaniu się wody w organizmie, przeciwdziała zmianom skórnym. To m.in. jajka, ryby, siemię lniane, oliwa z oliwek.Picie ciepłej wody z dodatkiem malin lub imbiru przynosi ulgę w bólu. Dodatkowo imbir posiada działanie natleniające mięśnie. Należy unikać alkoholu i słodkich napojów. Nadmierne ilości cukru mogą powodować wypłukiwanie magnezu i wapnia, który odgrywa ważną rolę w organizmie powstrzymując przed nasilaniem się dolegliwości bólowych i rozdrażnienia.

Autor:

Magdalena Gosk

Linki:

https://draxe.com/vitex/

https://articles.mercola.com/herbs-spices/chasteberry.aspx

Udostępnij wpis