Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Najlepsze zioła, które zwalczą alergię

Published : 2016-11-09 11:14:01
Categories : Informacje ogólne i ciekawostki Rss feed

Czarnuszka

Światowa Organizacja zdrowa alergię umieszcza na trzecim miejscu najczęstszych schorzeń. Wrodzoną predyspozycję do uczuleń ma aż 10% populacji na świecie, zaś liczba ta z roku na rok staje się coraz większa. Niegdyś na terenie Polski liczba chorych na alergię sięgała zaledwie 1% dziś odsetek ten dochodzi do 15%.

Kilka słów o alergii

Alergia to termin, który pojawił się początkiem ubiegłego stulecia. Dziś często określa się go, jako nadwrażliwość, czyli nadmierną reakcję układu odpornościowego na związki o charakterze organicznym bądź też nieorganicznym. Związki te mogą przenikać do naszego organizmu na kilka sposobów:

 • Drogą pokarmową
 • Drogą wziewną
 • przez błony śluzowe oraz skórę

Pacjent cierpiący na atopię cechuje się podwyższonym poziomem przeciwciał IgE a także wykazuje predyspozycje do występowania wysypek, kataru siennego oraz astmy oskrzelowej.

Dlaczego jesteśmy alergikami?

Powodów, dla których borykamy się z problemem alergii jest kilka. Za pierwszy można uznać dziedziczność, albowiem przeprowadzone badania dowiodły, że matki alergiczne znacznie częściej rodzą dzieci o tych samych skłonnościach.

Czynnikami, które są odpowiedzialne za ujawnienie się alergii są również leki i nieprawidłowe odżywianie się. Duże znaczenie mają współcześnie dodawane do żywności chemiczne środki które to przedłużają jej trwałość, poprawiają smak a także odpowiadają za estetyczny wygląd wyrobów. Wspomnieć należy o przyjmowanych lekach, które również wykazują działanie dysbiotyczne, czyli takie które niszczy florę przewodu pokarmowego. Lekami tego typu są antybiotyki, leki przeciwzapalne, antykoncepcyjne, przeciwbólowe. Stosunkowo często za alergię odpowiedzialne są pestycydy, toksyczne związki używane w rolnictwie.

Mówiąc o alergii bez wątpienia warto wspomnieć o alergenach, które to są odpowiedzialne za wywołanie uczulania. Głównymi alergenami są:

 • Pyłki traw, drzew i kwiatów
 • Roztocza kurzu domowego
 • Sierść zwierząt

Alergeny mogą być przyczyną sezonowych katarów, obrzęków błon śluzowych, astmy oraz zapalenia spojówek. Alergeny pokarmowe są również odpowiedzialne za wysypki, zaburzenia pokarmowe, zaparcia bądź luźne stolce.

Zioła kontra alergie

Zaburzenia alergiczne możemy świetnie korygować z pomocą naturalnych preparatów ziołowych. Wykorzystuje się bardzo często antyhistaminowe i detoksykacyjne właściwości roślin, a w następnej kolejności zioła, które mają za zadanie oczyścić krew i wyprowadzić alergię z organizmu.

Jakie zioła warto zastosować w leczeniu alergii?

 • Pachnotka zwyczajna

Bardzo ważnym lekiem hamującym rozwój alergii i likwidującym jej objawy jest pachnotka zwyczajna. To roślina znana od ponad 3000 lat, używana już w starożytnych Chinach jako odtrutka na reakcje uczuleniowe. W swoim składzie ma ogromną ilość nienasyconych kwasów Omega 3 dlatego w medycynie naturalnej stosowana jest w postaci oleju. Substancje jakie zawiera pachnotka mają działanie przeciwzapalne i detoksykacyjne, które działają szybko, a jest to istotne, kiedy mamy do czynienia z astmą alergiczną.

 • Czarnuszka

Czarnuszka znana była już w czasach faraonów, dziś zwana jest w Polsce czarnym kminem. W medycynie arabskiej była lekiem na szereg chorób, w tym też alergię. Kwasy tłuszczowe w czarnuszce mają dobroczynny wpływ na układ immunologiczny, dlatego olej może być bardzo pomocny w leczeniu różnego typu reakcji alergicznych. skutecznie walczy z katarem siennym, a jednocześnie nie wywołuje w organizmie żadnych skutków ubocznych. Czarnuszkę w walce z alergią mogą stosować zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Warto, albowiem skuteczna jest nie tylko w leczeniu kataru siennego, ale również wspomaga leczenie wykwitów alergicznych, trądziku, AZS czy egzemy.

 • Nawłoć

W Polsce nawłoć jest bardzo rzadko stosowana, lecz w Kanadzie to najbardziej popularny lek na alergie. Doskonale łagodzi objawy uczulenia, ponieważ ma znaczną ilość antyoksydantów, co sprawia, że radzi sobie również z symptomami. Szczególnie polecana jest na uciążliwy katar sienny.

Innymi ziołami, które można wykorzystać w walce z alergią są:

 • Pokrzywa
 • Liście brzozy
 • Krwawnik
 • Skrzyp polny
 • Tymianek
 • Lukrecja 

Autor: 

Aneta, http://e-anetabloguje.blog.pl/ 

Powiązane produkty

Udostępnij wpis