Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Mirra - symboliczne lekarstwo z biblijnych czasów

Published : 2016-12-12 13:38:27
Categories : Informacje ogólne i ciekawostki Rss feed

Mirra jest żywiczną wydzieliną różnych odmian gatunku Commiphory drzewek o ciernistych gałęziach i czerwonych kwiatach, należących do rodziny Burseracee, tropikalnych roślin, charakteryzujących się obecnością w tkance żywej kanałów wydzielniczych, zawierających aromatyczne żywice i aromatyczne żywice oleiste. Około dziesięciu odmian gatunku Commiphory wytwarza mirrę, tzn. oleistą i aromatyczną substancję o zmiennym żółtawym kolorze, która w naturze jest wydzielana przez korę rośliny lub też wydobywana przy pomocy specjalnie wykonanych nacięć. Gdy wyschnie przybiera postać przezroczystych ziarenek od białawego do ciemnoczerwonego koloru, które przy spaleniu wydają miły zapach i mogą być używane jako kadzidło.

To właśnie te osuszone, ciemno-żółte, oleiste żywice są składnikiem mirry której nazwa pochodzi od aramejskiego mura (gorzki), doskonale oddającego główną cechę produktu. Mirra, którą dziś znamy występuje pod postacią czerwonawych bądź czerwono-brunatnych granulek lub nieregularnych bryłek o gorzkim smaku i świeżym, przyjemnym zapachu.

Stosowano ją w poprzednim stuleciu jako środek przeciwbiegunkowy oraz antidotum na bóle żołądka. Dzisiaj natomiast jest używana sporadycznie i tylko zewnętrznie z uwagi na jej właściwości ściągające i antyseptyczne.

W czasach biblijnych główne znaczenie mirry wiąże się z przyjemnym zapachem. W postaci płynnej była w starożytności bardzo lubianym kosmetykiem, używanym zwłaszcza do pielęgnacji skóry. Wonnością tą skrapiano także szaty i łoża, noszono też mirę w woreczkach na piersi, aby stale wdychać jej orzeźwiającą woń.  

Mirra i inne wonności, rozpuszczone w oleju z oliwek stanowiły olej do namaszczania żydowskich kapłanów. Zastosowanie jej przy rytualnym balsamowaniu zwłok jest udokumentowane w starożytnym Egipcie, gdzie tylko w przypadku pospiesznych lub tanich przygotowań wonności roślinne zastępowano bitumem. Używało się jej także w pogrzebowych obrzędach żydowskich w czasach Jezusa.

Nie tylko Izraelici używali mirry jako wonności. Używali jej także perscy królowie, którzy perfumowali nią swoje szaty Starożytni Egipcjanie stosowali ją w czasie świąt i religijnych ceremonii, co ukazuje między innymi hymn do Hator, bogini tańca i zabawy: "Bo ty jesteś panią radosnego kręgu, królową uplecionych wieńców, panią mirry, królową tańca"
Szacunek jakim mirra cieszy się od zamierzchłych czasów, doprowadził do rozwoju prawdziwych szlaków wymiany handlowej, wiodących z Arabii do Palestyny i Syrii, z Somalii i Nubii do Egiptu.

Co ponad to?  Św Jan w swojej Ewangelii opisuje zastosowanie <>, lub mirry rozpuszczonej w winie, jako środka hipnotycznego i antyseptycznego podawanego skazanym na ukrzyżowanie - mirrowe wino zostaje podane do picia Jezusowi przed ukrzyżowaniem aby znieczuliło ból.

Autor: Tomasz Rudnicki

źródła :

Literatura:
1.Świat symboliki chrześcijańskiej - Dorothea Forstnerosb; Instytut Wydawniczy Pax, W-wa 1990

Linki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mirra

Udostępnij wpis