Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Magia polskich ziół

Published : 2016-12-12 13:38:27
Categories : Informacje ogólne i ciekawostki Rss feed

Łąka

Zioła, inaczej  rośliny zielarskie to  rośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka (np. olejki eteryczne) i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące. Grupa ta obejmuje przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne, ale także drzewa, krzewy, warzywa i byliny. Zalicza się do nich także niektóre grzyby. Zioła stosowane są m.in. w ziołolecznictwie, aromaterapii i jako przyprawy.

Rośliny, które zwiemy zielnymi, dzieli się na przyprawowe i lecznicze. Zioła, których dziś używamy, najczęściej pochodzą ze sklepów spożywczych lub marketów (niewielu z nas wciąż je hoduje). Czasami zdarza się, że po „ziółka” lecznicze idziemy do apteki, lub jeśli się na tym znamy, zbieramy je z pól, lasów , czy łąk.

Otóż polska „czaro logia” znała czary lekarskie, miłosne, mleczne, myśliwskie i wzrokowe. W praktycznym ich stosowaniu zazwyczaj istotną rolę odgrywały rozmaite ingrediencje o niekiedy zaskakującym składzie. Tak więc, aby spowodować uszczerbek na zdrowiu, wywołać pomorek wśród bydła albo zniszczyć urodzaje, czarownice – według akt sądowych – wsypywały do mleka uzbierane przed wschodem słońca grzyby starte na proszek. Potrafiły też wrzucać do potraw podawanych osobom poddawanym urokowi włosy lub „fabrykowane myszy” z odpowiednio ułożonych liści.  Zresztą nawet wylewanie przez „babę” zwykłej wody z konwi na lewo i prawo mogło spowodować posuchę.  Do czarów i guseł używano także wody święconej, olejów świętych, a nawet Najświętszego Sakramentu, co spotykało się oczywiście z najsurowszym potępieniem ze strony Kościoła. Najbardziej rozpowszechniło się naturalnie stosowanie w magii ziół i roślin o rzekomo czarodziejskich właściwościach.

Dowiadujemy się zatem, że ...gwoździki kramne czynią mocnym w małżeństwie; dzięgiel żuty, serca smutne rozwesela, oman, tęskność oddala, serca uwesela,  człowieka wdzięcznego, miłego i przyjemnego czyni, kłopoty odpędza i zapomnienie przywodzi,  cerę cudną czyni; pietruszka paniom niepłodnym służy; pięciornik, kto przy sobie mając co od króla będzie żądał,  otrzyma wszystko, albowiem czyni człowieka wymownym i przyjemnym; piołun pod podeszwami noszony rozbudza apetyt; polej kreteński, kto chciwy czci, chwały i uwielbienia, ma go nosić przy sobie; rośnik noszony na szyi, zamienia nieprzyjaciół w przyjaciół, we wszelkich zawodach daje szczęście; rozchodnik używa się do czarów z pokrzywą; słonecznik mężom sił dodaje; szafran w miarę użyty serca rozwesela, nadużyty czyni człowieka smutnym; szałwia jest skuteczna do płodności.

Były więc środki wspomagające moc czarów, ale znano również sposoby i substancje mające zabezpieczać przed złymi mocami i rozmaitymi urokami. Korzystanie z takich ziół jak :

Dziewanna to piękna, żółto kwitnąca roślina, rosnąca na nieużytkach i piaszczystych glebach. Stosowano ją jako środek leczniczy,  ale jej głównym zadaniem było chronić przed strachem i nieszczęściem. Jak już wspomniałem, najlepiej rośnie na słabych ziemiach, dlatego stare przysłowie mówi - „gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna”!

Jaskółcze ziele, które po zerwaniu wydziela z łodygi żółty sok,  także spełnia niezwykłe role w leczeniu i magii ludowej.  Podobno jaskółki karmią swoje młode tym sokiem, co daje im zdolność widzenia. Każdy, kto nosi jaskółcze ziele przy sobie, ma zdolność łagodzenia sporów i przynosi zadowolenie.  Potarcie sokiem kurzajki powoduje jej natychmiastową likwidację, bez pozostawienia blizn. Podobno alchemicy z soku jaskółczego ziela próbowali robić złoto.

Jemioła, cudowna krzewinka rosnąca na drzewach, znana jest obecnie jako element dekoracji bożonarodzeniowych. Od dawna stosowano ją jako środek chroniący przed piorunami i czarami. Pocałunek pod jemiołą zawsze przynosi szczęście i powodzenie. Jemioła odgrywała ogromną rolę nie tylko w zwyczajach celtyckich, ale także słowiańskich.

Jeśli ktoś poszukuje szczęścia, najczęściej kieruje swój wzrok pod nogi, aby nie nadepnąć na czterolistną koniczynę.  Koniczyna pięciolistna zapowiada szczęśliwe małżeństwo!

Pierwiosnek, inaczej prymula to popularny kwiatek wiosenny.  Uważany za roślinę leczniczą i magiczną. Dzięki pierwiosnkom czarownicy potrafili odkrywać ukryte skarby. Może warto byłoby przyjrzeć się tej pięknej roślince w czasach kryzysu?

Rzepik to od dawna znana roślina o żółtych, prostych gronach kwiatów. Roślina wykopana w Wielki Piątek nieżelaznym narzędziem dawała moc zdobywania kobiet i wzbudzania w nich miłości.

Bardzo znaną rośliną leczniczą i magiczną jest wrotycz. Jego ziele poświęcone w dniu Wniebowstąpienia Marii chroni przed czarownicami, czarownikami i diabłami. Autorzy różnych poradników wykazywali się w tej dziedzinie przebogatą inwencją. Niektóre metody mogą się wydać i dzisiaj dziwnie znajome.

To tylko niektóre rośliny zielne mające ogromne znaczenie w naszej kulturze.  Były i są nadal stosowane z powodzeniem przez ludzi zajmujących się ziołolecznictwem i magią. Z czasem  otworzył się świat wierzeń chrześcijańskich wymieszanych z pogańskimi, a także nieznana dla wielu, sfera przebogatej fantazji polskiego ludu.

Autor: Tomasz Rudnicki

źródła :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zio%C5%82a
http://www.smakizpolski.com.pl/przyprawy/
http://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/ekologiczny-dom/czar-ziol-w-dawnej-polsce,17098,2.html
http://magia.onet.pl/artykuly/ziola-i-magiczne-rosliny,634/rosliny-w-polskiej-magii-ludowej,30242.html

Udostępnij wpis