Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Guarana - Kawa z Amazonii

Published : 2016-12-07 19:20:20
Categories : Suplementy Rss feed

Guarana

Guarana, zwana także ciernioplątem, guaraną lub osmętą – gatunek pnącza z rodziny mydleńcowatych. Na długo zanim pierwsi europejscy osadnicy przybyli na teren Amazonii, tubylcy odkryli pnącą roślinę o czerwonychowocach i ciemnych ziarnach.  Nazwali ją „warana”. Z nazwy tej powstała później nazwa GUARANA. Nazwa napoju zaś pochodzi od plemienia Guarani.

"Odkrył" ją w XVIII w. niemiecki botanik Paullini, nazwa botaniczna guarany pochodzi właśnie od jego nazwiska: Paullinia cupana.  Indianie, zamieszkujący amazońskie lasy deszczowe, od tysięcy lat czerpią korzyści zdrowotne z guarany,  nazywanej przez nich "darem od Boga", czy też "eliksirem młodości". Znane są również doniesienia o wykorzystywaniu w dorzeczu Amazonki guarany jako środka płatniczego używanego w handlu.

Guarana występuje w całym dorzeczu Amazonki i Pary (Brazylia). Od niepamiętnych czasów guarana była znana ludom tubylczym tych rejonów, które zażywały ją w różnych postaciach dla podniesienia sprawności fizycznej i psychicznej w stanach wzmożonego wysiłku.

W Europie uznano te walory guarany a niektórzy sprzedawcy reklamowali ją nawet jako afrodyzjak. Guarana jest roślina pnąca dochodząca nawet do 10 m wysokości. Najczęściej jednak można ją spotkać w postaci wiecznie zielonego płożącego się krzewu o liściach parzystopierzastych, złożonych z dwóch par podłużnych, brzegiem ząbkowanych listków,  dochodzących do 40 cm długości. Roślina wytwarza kwiatostany groniaste, osadzone w kątach liści.  Pojedyńcze kwiaty są drobne, pachnące, koloru białego. Owocem jest gruszkowata, czerwona torebka zawierająca czarne nasiona.  Nasiona tworzą pęk. Owoc po obraniu jest czerwony, z odcieniem pomarańczowym i żółtym,  częściowo otwiera się, ukazując nasiona.

Należy ona do grupy substancji, działającej stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników (np. adrenaliny czy dopaminy) co objawia się zwiększeniem wydolności psychicznej i fizycznej oraz euforią. Działa analeptycznie. Uwrażliwia na lepszy odbiór składników stymulujących receptory dopaminy.  Pobudza ośrodkowy układ nerwowy oraz ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego. Pobudza równomiernie korę mózgową  (zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne). Przyśpiesza przemianę materii, zwiększając zapotrzebowanie na tlen. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Działa moczopędnie. Wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego i po zmetabolizowaniu wydala się z moczem. Stosowana w ostrym zatruciu alkoholem, atropiną, w zapaści w przebiegu chorób zakaźnych, niedociśnieniu, stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego.

Guarana zawiera w swoim składzie substancje określane mianem ksantyn. Mowa tutaj dokładnie o kofeinie, katechinach i procyjanidynach.  Mimo że znane są indywidualne efekty tych związków, należy przeprowadzić bardziej szczegółowe analizy, które ukazałyby, jak oddziałują one dla tej rośliny. Choć Paulinia cupana ma wysokie stężenie kofeiny, średnia dawka guarany jest na tyle niska, aby ograniczyć działanie kofeiny. Pełni ona rolę suplementu diety. Dzieje się tak za sprawą jej właściwości pobudzających. W skuteczny sposób znosi uczucie zmęczenia fizycznego, jak i psychicznego, a także poprawia funkcjonowanie naszego układu nerwowego, co objawia się lepszą koncentracją czy zapamiętywaniem. Roślina ta może mieć również działanie przeciwnowotworowe i psychostymulujące.

Niestety, są to jedynie przypuszczenia. Aby określić wszystkie właściwości tego specyfiku, należy przeprowadzić szczegółowe badania. Paulinia cupana nie jest związkiem, który pośredniczy w procesie spalania tkanki tłuszczowej.

Guarana wspomaga efektywność i wydajność treningu, przeciwdziała fazie katabolicznej oraz przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku fizycznym.Połączenie wolnej kofeiny,  wyciągu z guarany i tyrozyny wielokrotnie potęguje siłę d ziałania preparatu, czego efektem jest utrzymujący się przez wiele godzin wzrost aktywności organizmu (w przeciwieństwie do samej kofeiny). Guarana posiada skutki stymulujące i termoregulacyjne, ulepsza czujność psychiczną, powoduje oddalenie zmęczenia, zwiększa wytrwałość i odporność fizyczną. Guarana to tonikum lecznicze, zwalniające przedwczesne starzenie się, odtruwa organizm, jest pożyteczną przy wzdęciach, nadwadze, przy zaburzeniach trawiennych, przy przedwczesnej miażdżycy tętnic. Ma zastosowanie przy leczeniu celulitu, posiada skutki lipolityczne i rozciągające. Przy zewnętrznym zastosowaniu działa przeciwko przetłuszczaniu i ubywaniu włosów. Posiada skutki antyagregacyjne - podobnie jak Aspiryna. Obniża syntezę tromboksynów płytek krwi podczas doświadczeń w probówce. Godna uwagi jest również rola w walce przciw negatywnym skutkom rodników tlenowych i ochronie wyposażenia genetycznego komórki przed wpływami multigenowymi. Guarana to delikatny psycho stymulator, działa szybko, efektywnie, rewitalizuje ducha i ciało, ulepsza wyczyny.

W walce ze zmarszczkami bywa porównywana z żeńszeniem.

Autor: Tomasz Rudnicki

źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paulinia_guarana
www.guarana.pl/dzialanie.htm
http://www.guarana.pl/index.htm
http://www.zdrowa-zywnosc.pl/artykuly/42-guarana-naturalne-zrodlo-energii
www.fabrykasily.pl

Udostępnij wpis