Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Granat - owoc długowieczny

Published : 2016-12-04 12:02:48
Categories : Suplementy Rss feed

Granat

Granat właściwy, granatowiec właściwy (Punica granatum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae).  Rodzimy obszar jego występowania obejmuje część obszarów Azji Zachodniej, Kaukazu i Półwyspu Indyjskiego (państwa: Afganistan, Iran, Irak, Turcja, Dagestan, Tadżykistan, Turkiestan, Indie),  ale rozprzestrzenia się gdzieniegdzie poza tymi regionami. Jest uprawiany w wielu krajach świata.
Krzew w warunkach naturalnych występuje na obszarach dawnej Persji i Mezopotamii.

Do Europy owoce granatu dotarły wraz z kupcami z Fenicji, w dalszych wiekach Hiszpanie rozpowszechnili je również w Ameryce.

Obecnie roślina uprawiana jest praktycznie na całym świecie, warunkiem jest suchy i gorący klimat.  Choć jego nazwa brzmi dwuznacznie, to w gruncie rzeczy owoc ten nie przyniesie nam żadnych szkód. Przeciwnie – mało popularny, a bardzo zdrowy. Mowa o granacie, który coraz częściej nazywany jest owocem życia. Granat pojawia się na przestrzeni dziejów w najdonioślejszych dokumentach, dziełach sztuki i architektury, od Homera poczynając, przez Rafaela, Szekspira i Chaucera, po Cezanne’a.

Panuje powszechna zgoda, że granatowiec wywodzi się z Persji, skąd powoli rozprzestrzenił się na teren Indii, północnej Afryki, Europy, Chin i obu Ameryk. Jest jednym z pierwszych uprawianych owoców – w roku 3000 p.n.e., a być może i wcześniej, w dolinach Tygrysu i Eufratu, Nilu i Indusu znajdowały się sady winorośli, oliwek, fig, migdałów i granatów. W starożytnej Grecji i Egipcie roślinę tę czczono jako świętą, a starożytna medycyna Chin uznawała sok z granatu za “skoncentrowane życie” i symbol długowieczności.

Z powodu dużej ilości nasion granat stał się symbolem płodności i siły rozrodu roślin.

Jak głosi hebrajska legenda, każdy owoc ma 613 pestek – każda pestka ma jedno z żydowskich przykazań. W rzeczywistości jednak w jednym owocu znajdujemy około 200 pestek, a w dużym do 800.

Mahomet uważał, że owoce granatu oczyszczają ciało, z nienawiści, zazdrości i złych duchów.

Granat wykorzystano jako motyw dekoracyjny w Świątyni Salomona, na regaliach królów i królowych oraz szatach kapłańskich.

Granat wielkości naparstka, wyrzeźbiony w kości słoniowej i pokryty inskrypcjami w języku hebrajskim, jest jedynym reliktem, jaki udało się odzyskać ze Świątyni Salomona.

Owoc granatowca jest symbolem odrodzenia i życia w chrześcijaństwie i w jego sztuce symbolizuje nadzieję. Jest też jednym z “błogosławionych owoców” buddyzmu.

Sok był porównywany do krwi, kształt owocu do kobiecej piersi, a “korona” (kielich) przywodziła ma myśl królewskie koneksje.

Owoc granatu, nazywany także rajskim owocem, od tysięcy lat był symbolem nieśmiertelności i zmysłowości. Historycy właśnie w granacie dopatrują się drzewa życia.

Mówi się, że w rajskim ogrodzie rósł granatowiec i jest bardzo prawdopodobne, że “jabłko” z historii o Adamie i Ewie pochodziło z tajemniczego „Drzewa Życia”

To zdrowy, naturalny napój miłosny.

Owoc granatu, ze względu na swoje cudowne właściwości, zdobił herby związków lekarzy w całej Europie.

Starożytni chińscy lekarze uznawali sok z granatów za życiodajny nektar. W średniowieczu granat cieszył się opinią owocu gwarantującego długowieczność. Od zawsze był symbolem płodności – w ponad połowie składa się z samych ziaren! Sokiem z granatu leczono rany. Skórki stosowano przeciw biegunce, wrzodom, próchnicy, w stanach zapalnych gardła. Kora i korzenie zwalczały tasiemca, a kwiatami granatu leczono cukrzycę. Jako superowoc o niezwykłych właściwościach zdobił herby związków lekarzy w całej Europie.

Owoce granatowca właściwego są bogatym źródłem witaminy C, E,  B oraz A oraz wielu substancji mineralnych i odżywczych takich jak magnez, fosfor, potas, wapń, krzem i jod. W składzie znajdziemy również duże ilości białka, błonnika, kwasu foliowego i beta karotenu.  Zawarte w owocach przeciwutleniacze spowalniają działania rakotwórcze  Jedna z największych zalet owoców grantu jest jego wpływ na nasz popęd seksualny.  Sok przeciwdziała impotencji, ogranicza problemy z erekcją i korzystnie wpływa na doznania erotyczne obu płci.
Co więcej, u mężczyzn przechodzących terapię antyrakową prostaty, substancje zawarte w owocach obniżają poziom antygenu gruczoły krokowego, co korzystnie wpływa na efekty terapii.
Na koniec warto dodać, że substancje zawarte w owocach mają dobroczynny wpływ na układ krwionośny oraz serce.  Regularne spożywanie spowalnia procesy starzenia się skóry.'

Autor: Tomasz Rudnicki

źródła

http://pakagri.blogspot.ca
https://pl.wikipedia.org/wiki/Granat_właściwy
http://natemat.pl/100417,granat-malo-popularny-a-tak-zdrowy-dlaczego-warto-jesc-ten-owoc
http://interpolonika.com/2012/04/g-r-a-n-a-t-owoc-drzewa-zycia/
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/granat-wlasciwosci-lecznice-soku-z-granatu_42010.html

Udostępnij wpis