Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Czy jagody są zdrowe? Ich właściwości i korzyści na co dzień

Published : 2017-11-24 07:05:34
Categories : Informacje ogólne i ciekawostki Rss feed

Jagody

Czym byłby świat bez smaków i kolorów jakie oferują nam jagody?  Czy bylibyśmy tak samo zdrowi i pełni wigoru, gdyby zabrakło ich w naszej diecie? To niesamowite, jak wiele korzyści dla naszego zdrowia, otrzymujemy wraz z niezastąpionymi walorami smakowymi, jakie oferują nam te małe owoce.

Jagody są dosłownie wyładowane aż po brzegi witaminami, minerałami i przeciwutleniaczami, które pomogą Twojemu organizmowi zneutralizować działanie wolnych rodników i skutecznie zwalczyć stany zapalne.

Oto jakie jagody dają korzyści dla organizmu

1. Mogą wpłynąć na zachowanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi i wrażliwość insulinową, nawet w przypadku spożywania potraw z dużą ilością węglowodanów 

W jednym z przeprowadzonych badań uczestniczyły dwie grupy kobiet, jedna spożywała chleb z truskawkami  i borówkami, druga grupa z malinami, malinami moroszowymi lub aronią. U tej drugiej odnotowano od 24- do 26-procentowy spadek poziomu insuliny we krwi. (1)

2. Zawierają bardzo dużo błonnika, w tym błonnika nierozpuszczalnego, który spowalnia tempo w jakim pokarm przechodzi przez okrężnicę, a tym samym zmniejsza to poczucie głodu. Dzięki temu możesz zmniejszyć o 130 ilość kalorii jaką dostarczasz do organizmu. (2)

3. Mają potencjalnie terapeutyczne działanie dla  skóry, redukując zmarszczki i uszkodzenia skóry spowodowane przez wolne rodniki (dzięki zawartości kwasu elagowego) i mogą blokować produkcję enzymów rozkładających kolagen.(3)

4. Jagody mogą chronić przed nowotworami, ze względu na zawartość antocyjanów, kwasu elagowego i resweratrolu. Badania wykazały, że maliny mają pozytywny wpływ na pacjentów z rakiem okrężnicy, a truskawki mają korzystny wpływ na walkę z komórkami raka wątroby.(4)

5. Poprawiają funkcjonowanie serca i tętnic. Komórki śródbłonka wyściełające naczynia krwionośne pomagają kontrolować ciśnienie krwi i zapobiegać krzepnięciu krwi. Stany zapalne mogą je łatwo uszkodzić. Przeprowadzone badania wykazały, że jagody poprawiają funkcjonowanie śródbłonka, zarówno u osób zdrowych jak i dotkniętych stanami zapalnymi. (5) 

Żurawina, jagody acai, maliny, truskawki, jeżyny i borówki są w szczególności określane jako najzdrowsze dla serc kobiet, ponieważ zawierają duże ilości polifenoli, flawonoidów i antocyjanów.

Przypisy:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23365108 

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9109608 

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16601672 

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21123457  

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24706588 

Udostępnij wpis