Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Co to jest schisandra - cytyrniec chiński i jak go stosować?

Published : 2017-05-21 18:57:24
Categories : Suplementy Rss feed

Schisnadra jest to jagoda, która rośnie na zdrewniałych pnączach w chłodniejszych częściach subtropikalnej puszczy w Chinach w górnym odcinku Jangcy i w częściach Rosji.  Od ponad 2000 lat jest w tradycyjnej medycynie chińskiej stosowana jako lek na chroniczny kaszel, problemy z utrzymaniem moczu, nadmierną potliwość i bezsenność.

Obecnie we współczesnych chińskich restauracjach serwuje się napój alkoholowy na bazie schisandry, który podaje się w wąskich wysokich szklankach. Co ciekawe smak napoju pobudza wszystkie 5 zmysłów smaku, jest zarówno słodki, słony, kwaśny, gorzki  jak i ostry.

Schisandra

Schisandra - jagoda lecząca ciało i ducha

Mówiąc terapeutycznie, jagoda schisandra jest szczególnie ceniona w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM) ze względu na jej zadziwiające korzyści zdrowotne. Jednak po raz pierwszy zdobyła uznanie w Rosji w latach sześćdziesiątych, gdzie po 20 latach studiów umieszczono ją w Farmakopei Narodowej ZSRR i Krajowym Rejestrze Leków.

Z początku cytryniec chiński zdobył rozgłos jako adaptogen, który Global Healing Center opisuje jako naturalną substancję, która pomaga organizmowi przystosować się do stresu  i warunków zewnętrznych. Jedno ze Szwedzkich badań wskazuje:


"Badania farmakologiczne na zwierzętach wykazały, że schizandra zwiększa  wydolność fizyczną i zapewnia efekt anty-stresowy, chroniący przed szerokim spektrum szkodliwych czynników, w tym udarów, oparzeń skóry,  odmrożeń (..), zapaleń i zakażeń, napromieniowań i zatruć metalami ciężkimi.

Fitoadaptogen wpływa na układy ośrodkowego układu nerwowego, współczulnego, endokrynologicznego, układu immunologicznego, układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, przewodu pokarmowego, na rozwój doświadczalnej miażdżycy tętnic, cukru we krwi oraz równowagi kwasowo-zasadowej i na działaniu miotonicznym macicy." (1)

 

Dobroczynne działanie jagody schisandra

Lista schorzeń i zaburzeń, które leczy ta mała czerwona jagoda jest imponująca. Badania przedstawione przez Livestrong (2) wskazują na cztery kluczowe korzyści z jej zażywania :

1) Ochrona przed nowotworami 
2) Poprawa funkcjonowanie serca 
3) Zapobiega uszkodzeniom wątroby
4) Działanie przeciwzapalne

Artykuł powstał na podstawie.:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2017/05/08/schisandra-berry.aspx 

linki.:

1. J Ethnopharmacol. 2008 July 23;118(2):183-212

2. Livestrong September 9, 2010

Udostępnij wpis