Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Afa – niesamowita alga z wulkanicznego jeziora Klamath

Published : 2017-01-15 09:21:59
Categories : Suplementy Rss feed

Algi AFA z jeziora Kalmath


Alga Afa (Aphanizomenon Flos-Aquae) niekiedy nazywana jest niewidzialnym kwiatem wodnym, bądź też manną z nieba. Wykorzystywana jeszcze w starożytności, obecnie uchodzi za doskonały suplement diety. Afa to niebieskozielona cyjanobakteria, którą to w czystej postaci można spotkać w jedynie w jednym miejscu na ziemi. Miejscem tym jest powulkaniczne jezioro Klamath, znajdujące się w Stanach Zjednoczonych. Na Dalekim Wschodzie od wieków znana jest jej lecznicza moc. W innych zakamarkach świata robi błyskawiczną karierę. Stosuje się ją w farmacji, dietetyce a także kosmetyce.

Kilka słów o Aphanizomenon Flos-Aquae

Algi Afa to gatunek cyjanobakterii, które należą do rzędu trzęsidłowców. Występują dziko w wodach słodkich na całym świecie. Na uwadze musimy mieć jednak fakt, że jedynym siedliskiem wodnym, w którym algi są pozbawione toksyn jest jezioro Klamath. Zlokalizowane jest ono w stanie Oregon i to właśnie tu możemy zaobserwować niebieskozielone organizmy jednokomórkowe alg. Naturoterapeuci cenią algę Afa za niezwykłe właściwości prozdrowotne a także bogaty leczniczy potencjał.


Walory odżywcze algi Afa

Niezwykle istotny jest fakt, że alga Afa przyswajalna jest przez nasz organizm w 98 %. Dodatkowo alga jest prawdziwą cenną kopalnią składników odżywczych, które dla naszego organizmu są niezwykle ważne. Warto wyróżnić jej następujące właściwości:

  • Zawiera ogromny wachlarz naturalnych antyoksydantów, pierwiastków śladowych oraz minerałów
  • Posiada witaminy z grupy B, które w aldze są doskonale przyswajane przez organizm
  • Algi Afa to źródło aż 18 aminokwasów
  • Znakomite źródło białka, niezbędnych tłuszczy oraz enzymów
  • Duża ilość witaminy A, która występuje w postaci beta – karotenu
  • Witamina K, jaka to jest niezbędna, aby zachować prawidłowe procesy krzepnięcia krwi, a także zadbać o zdrowe kości
  • Zawiera ponad 50 minerałów w postaci chelatów
  • Posiada niezwykłą zdolność antyoksydacyjną

Algi Afa zadbają o Twoją skórę

Algi Afa w chwili, kiedy są aplikowane na skórę mają niezwykłą zdolność pokonywania jej warstw ochronnych. Tym samym oddziałują pozytywnie nie tylko na metabolizm naskórka, ale również skóry właściwej. Dzięki nim naskórek zatrzymuje odpowiedni stopień nawilżenia a także następuje odbudowa płaszczu hydrolipidowego. Algi Afa rozjaśniają skórę, dodają jej blasku, a dodatkowo przyśpieszają gojenie się ran. Warto wspomnieć, że normalizują one również pracę gruczołów łojowych i zmniejszają wydzielanie sebum.

Afa chroni nasze serce

Algi Afa mają zdolność regulować ciśnienie krwi, dlatego chronią nasz układ krwionośny i poprawiają pracę serca. Co więcej błonnik, który jest w nich zawarty osłania jelita, ogranicza wchłanianie tłuszczów oraz cukrów a tym samym obniża poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi.

Algi na ciśnienie

W Japonii zostały przeprowadzone badania, które wykazały, że algi Afa są bardzo bogate w bioaktywne peptydy. Dzięki temu mogą kontrolować ciśnienie krwi. Uważa się nawet, że mogą zastąpić dotychczas przyjmowane leki.

Z algami Afa usuniesz toksyny

Komórki alg mają specyficzną budowę, która pozwala im wiązać a następnie usuwać z organizmu toksyny. Regularne stosowanie Afa sprawi, że oczyścimy organizm z toksyn pochodzących z papierosów, alkoholu, chemikaliów a także produktów będących pozostałościami przemiany materii. Dodatkowo uszczelniają również ścianki jelit i zapobiegają zatruciom.

Z algami poczujesz się młodziej i schudniesz

Charakterystyczne jest to, że w algach Afa znajduje się znaczna ilość substancji antyoksydacyjnych. Tym samym mogą one bronić nas bardzo skutecznie przed działaniem wolnych rodników, a także opóźniać proces starzenia się. Nadają skórze sprężystość i zapewniają optymalne jej napięcie, dzięki czemu opóźniają pojawienie się zmarszczek. Warto zaznaczyć, że są one polecana także tym, którzy pragną zrzucić nieco zbędnych kilogramów. Sprawiają, że odczuwamy dłużej uczucie sytości, a także poprawia się praca całego układu trawiennego.

Algi Afa znakomicie sprawdzą się w kuchni

Algi przestały być już tylko składnikiem sushi. Obecnie można dodawać je do różnorodnych potraw, między innymi mięsa, zapiekanek, zup czy makaronów. Można je jeść zarówno na surowo, suszyć, gotować, jak i podsmażać. Podnoszą nie tylko wartość odżywczą naszego codziennego menu, ale także czynią je smaczniejszym. Świetnie zastąpią również żelatynę.

Autor:

Aneta z bloga http://e-anetabloguje.blog.pl/

Udostępnij wpis