Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

11 zastosowań czarnego pieprzu

Published : 2017-09-17 10:44:57
Categories : Informacje ogólne i ciekawostki Rss feed , Suplementy Rss feed

Czarny pieperz

Czarny pieprz to jeden z nielicznych medykamentów, który mnisi buddyjscy mogą ze sobą nosić, gdyż uważają, że ma bardzo silne właściwości lecznicze. Pieprz wspomaga trawienie i łagodzi takie dolegliwości jak wzdęcia, zaparcia, biegunka i utrata apetytu. Zawarta w pieprzu piperyna stymuluje kubki smakowe, co prowadzi do zwiększonej produkcji kwasu chlorowodorwego i enzymów trawiennych. W wielu kulturach miesza się pieprz z olejem rycynowym, masłem klarowanym, a nawet moczem krowim, by uzyskać środek wspomagający procesy trawienne

Pieprz łagodzi także symptomy przeziębienia i kaszel. Ostry smak przyprawy stymuluje śluzówki w nosie i gardle, które wydzielają więcej substancji smarującej, działającej jak środek wykrztuśny i pomagającej usunąć flegmę z płuc. Olejek pieprzowy może służyć do masowania, ułatwiając krążenie i rozgrzewając mięśnie. To z kolei pomaga usunąć toksyny, które są często przyczyną bólu mięśni. Można go także wykorzystać jako środek przeciwbólowy i dlatego występuje w składzie środków przeciwko reumatyzmowi i artretyzmowi, czy też jako lekarstwo na zmęczenie i drętwienie kończyn; pojawia się również w rozgrzewających maściach przeciwko bólom mięśni i stawów.

Historia pieprzu 

Pieprz występuje naturalnie na  terenie południowo-wschodniej Azji. Wykorzystywano go w kuchni indyjskiej już w II wieku p. n.e, a na Wybrzeżu Malabarskim był jedną z najważniejszych roślin uprawnych. Używano go w Egipcie iw starożytnej Grecji, cieszył się popularnością wśród elitarnych kucharzy antycznego Rzymu, a jego cena w średniowieczu była równie niebotyczna. W 1494 roku, gdy Portugalczycy podpisali z Hiszpanami traktat z Tordesilas po odkryciu morskiego szlaku handlowego do Indii, przypadła im w udziale ta część znanego ówcześnie świata skąd pochodził pieprz.

 

Zastosowania zdrowotne (i nie tylko) pieprzu

1. Pieprz w potrawach może zwiększyć zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych, dlatego jest zalecany przy odchudzaniu się

2. Pieprz przeciwdziała próchnicy i pomaga na ból zębów, więc jest świetnym środkiem higieny jamy ustnej.

3. Wdychanie oparów olejku pieprzowego połączonego z eukaliptusem lub majerankiem daje ulgę przy zapaleniu zatok

4. Pieprz pomaga zwalczyć przeziębienia: herbata sporządzona z mocnego czarnego pieprzu i mięty przynosi ulgę cierpiącym na zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych, zaś żucie ziarenek pieprzu łagodzi zapalenie gardła

5. W medycynie hinduskiej uważa się, że spożywanie pieprzu powoduje zwiększone pocenie się, które obniża temperaturę ciała przy wysokiej gorączce.

6. Czarny pieprz ułatwia krążenie. Zielarze uważają pieprz za środek pobudzający, który po przyjęciu doustnym zwiększa metabolizm, co z kolei wspomaga proces odchudzania się. Przyjmowany regularnie, czarny pieprz wspomaga układ trawienny i ułatwia wydalanie jelitowe, co , jak się uważa, redukuje chropowatość skóry powstałą w wyniku cellulitu. Aby pobudzić krążenie i przeciwdziałać cellulitowi, nacieramy ciało olejkiem z esencji czarnego pieprzu, wymieszanym z olejkiem z imbiru i grapefruita.

7. Matki w Kambodży zaklinają się, że pieprz ma działanie antybakteryjne. Wierzą, że umieszczenie szczypty czarnego pieprzu w pępku nowo narodzonego dziecka wysuszy pępek i pomoże mu się zagoić.

8. Mrówki nie cierpią pieprzu! jeśli chcesz je powstrzymać, spróbuj posypać podłogę zmielonym pieprzem, lub rozpuścić 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu w 1 litrze ciepłej wody i pokrop rośliny w ogrodzie czy w doniczkach.

9. Uważa się, że stosowanie przez tydzień kompresy z 1 g mielonego pieprzu i 100 g zwykłego, niesłodzonego jogurtu, nakładanego równomiernie na włosy i pozostawionego na godzinę, a następnie umycie głowy delikatnym szamponem, przywróci włosom czarny kolor.

10. Jeśli chcesz przestać palić, ale masz z tym problem, spróbuj inhalacji z wyciągu z czarnego pieprzu, który może pomóc w radzeniu sobie z niektórymi objawami zespołu abstynencji nikotynowej.

11. Esencja olejku pieprzowego świetnie nadaje się do mieszania z innymi olejkami zapachowymi, gdyż sklasyfikowana jest jako olejek o "akordzie średnim", który zwykle dopełnia kompozycję zapachową i jako taki nie wchodzi w konflikt z innymi zapachami. Olejek z czarnego pieprzu dobrze się komponuje z innymi rozgrzewającymi olejkami, takimi jak olejek z goździków, i stanowi skuteczną przeciwwagę dla zapachów cytrusowych, jak cytrynowy lub limonkowy, a także dla woni luksusowych i ciężkich takich jak żywica olibanowa.  

Źródło:

Artykuł pochodzi z książki: "Wyprawy po przyprawy" autorstwa Stevie Parle i Emma Grazette, Wydawnictwo Pascal

Udostępnij wpis