Najczęściej kupowane

Informacja

Producenci

Dostawcy

Najlepszy czas na kawę

Published : 2016-10-09 08:39:26
Categories : Sposoby na zdrowe życie Rss feed

Kawa o poranku

Robisz wszystko jak trzeba. Pijasz czarną kawę, albo dodajesz do niej mleko, masło, olej MCT czy cały szereg innych super dodatków. I dobrze. Ale czy kiedykolwiek pomyślałeś o tym jaka jest najlepsza pora na to aby ją wypić?

Jeśli pijasz kawę tylko dlatego, że zwyczajnie lubisz kawę, cieszysz się jej smakiem i nie dbasz o to czy jest tam kofeina, możesz przestac czytać ten artkuł. Ale jesli tak jak ja pijasz ją wtedy, gdy odczuwasz śmiertelne zmęczenie to tylko zyskasz na tym, jesli się dowiesz dlaczego powinieneś odpóścić sobie espresso, aby rano wstać z łóźka.

Jeśli pierwszą rzeczą jaką robisz o poranku to wypicie kubka gorącej kawy - przestań to robić. Najlepszą rzeczą w porannym wstawniu nie jest kawa w twoim kubku. A przynajmniej nie powinna być.

Kiedy rano wstajesz często pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy to wpóścić troche kawy do krwiobiegu, zeby się rozbudzić. To co powinieneś wtedy wiedzieć, że Twój organizm samodzielnie już rozpoczął swój własny wewnętrzny proces aby osiągnać ten sam cel.

Zaraz po przebudzeniu poziom kortyzolu (hormonu stresu) wzrasta gwałtownie do osiągnięcia zenitu. Zatem zamiast wlec się po domu jak zombie w kierunku ekspresu do kawy, zajmij się w pierwszej kolejności swoimi porannymi obowiązkami.

Idź do łazienki, umyj zęby, weź prysznic, ubierz się, poćwicz. Rób wszystko to co zazwyczaj masz rano do zrobienia, tylko wstrzymaj się z pierwszą kawą.

Ale, ale - czy nie byłoby fajnie gdyby połączyć kortyzol z kofeiną, czy jakby współpracowały razem to nie osiągnłąbym jakichś super-mocy?

Owszem byłoby super. Niestety kofeina i kortyzol ze sobą jakoś nie chcą wspólpracować.

Kofeina i kortyzol są jak ludzie i zombie. Nie przyjaznią się i absolutnie nie mają chęci wzniesć sie ponad dzielące je różnice. Nie mniej kofeina podnosi poziom kortyzolu.

Picie kawy w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu, osłabia ekeft działania kofeiny, jako że już kortyzol pracuje ciężko nad tym aby Cię rozbudzić. Koniec końców zbudujesz sobie wiekszą tolerancje na dziaąłnie kofeiny i efekt bedzie taki, że będziesz potrzebowac więcej i wiecej kawy aby wogóle odczuć jej działanie.

Zazwyczaj szczyt produkcji kortyzolu wystepuję pomiędzy 5:30 a 6:30 rano. Nie wszyscy są tacy sami więc musisz sprawdzić jak to jest u Ciebie. Eksperymentuj, przesuwaj godziny o których pijasz kawę. Aby uzyskac jak najlepszy efekt działania kofeiny, nie pij kawy kiedy jesteś już pobudzony w naturalny sposób kortyzolem. Zamiast tego wykorzystuj swój naturalny rytm organizmu i najwyżej suplementuj go kawą gdy zajdzie potrzeba.

Udostępnij wpis