Układ moczowy Jest 3 produktów.

Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Układ moczowy

Układ moczowy składa się z: nerek - filtru naszego organizmu, w których powstaje mocz; moczowodów - odprowadzających go do pęcherza oraz cewki moczowej, przez którą mocz jest wydalany z organizmu.

Infekcje i zapalenie układu moczowego

Infekcje układu moczowego powstają w wyniku zbierania się resztek moczu w pęcherzu, co czyni go idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Zbieranie się pozostałości moczu w pęcherzu może być spowodowane obniżeniem się tego narządu u kobiet, bądź przerostem prostaty (co utrudnia swobodny przepływ moczu), u mężczyzn. Zapalenie układu moczowego może wystąpić, gdy “złe bakterie” przywierają do cewki moczowej i dostają się do pęcherza. Inne przyczyny to między innymi: aktywność seksualna, używanie cewników, kamienie nerkowe.

Objawy zakażenia układu moczowego

  • częste wizyty w toalecie,
  • uczucie parcia na pęcherz,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu

Jeśli infekcje układu moczowego nie są leczone, mogą rozprzestrzenić się na nerki, skąd bakterie przedostają się do krwiobiegu. Zaniedbanie niesie za sobą ryzyko poważnych chorób.

Konwencjonalne leczenie antybiotykami sprawiło, że większość bakterii powodujących infekcje układu moczowego stała się odporna na ten rodzaj terapii.

Profilaktyka infekcji układu moczowego

Zapobieganie chorobom dróg moczowych to klucz do zdrowia. Nerki, jako filtr organizmu człowieka, są jednym z najważniejszych organów wchodzących w skład układu moczowego.

Sposoby na zmniejszenie ryzyka infekcji

  • Picie dużej ilości płynów

Odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia pomaga wypłukać bakterie z dróg moczowych. Pij co najmniej jedną szklankę wody do każdego posiłku.

  • Częste oddawanie moczu

Opróżniaj pęcherz kiedy tylko poczujesz taką potrzebę, dzięki temu chronisz układ moczowy przed infekcją. Korzystaj z toalety również po stosunku płciowym - oddanie moczu zapobiega przedostaniu się bakterii do cewki moczowej; w ten sposób unikasz zakażenia dróg moczowych.

  • Czystość i higiena osobista

Dbaj o czystość i higienę; bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Pamiętaj o bieliźnie z naturalnych włókien i luźnych, wygodnych spodniach by zapewnić swobodny przepływ powietrza w okolicach intymnych. Obcisłe ubranie może nasilać namnażanie się bakterii i zwiększać ryzyko przykrych dolegliwości ze strony układu moczowego.

  • Zmiany w diecie - żurawina, jagody, witamina C i probiotyki

Infekcji układu moczowego nie można uniknąć zupełnie. Jednak drobne zmiany w diecie mogą je powstrzymać.

żurawiny - mogą zapobiegać infekcji, ponieważ powstrzymują przywieranie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych. Dodaj żurawinę do sałatki, pij wyciągi i soki żurawinowe, sięgnij po zdrowe suplementy.

jagody - działają podobnie jak żurawina i równie skutecznie chronią układ moczowy przed chorobą. Wymieszaj jagody z jogurtem i ciesz się pysznym, zdrowym napojem.

probiotyki - zawierają szczepy dobroczynnych bakterii, które wspierają organizm i pomagają zachować właściwy odczyn moczu. Pożyteczne bakterie znajdują się w kefirze, jogurcie, a także w różnego typu kiszonkach.

witamina C - pomaga utrzymać kwaśny odczyn moczu, przez co hamuje rozwój infekcji. W twojej codziennej diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminę C (ziemniaków, owoców cytrusowych czy truskawek).

Pamiętaj o konsultacji z lekarzem, jeśli cierpisz z powodu nawracających infekcji układu moczowego.